İSTİHBARAT TEKNOLOJİLERİ


Günümüzde istihbarat kelimesi birçoğumuzun ilgisini çekmeye başladı. Peki nedir istihbarat? İstihbarat; “kişi, kurum-kuruluş, devletler ve diğer organizasyonlar hakkında açık veya kapalı kaynaklardan haber, doküman veya bilgi toplayıp, analiz ve değerlendirmeler işlemlerine tabi tutarak sonuca ulaşılması” anlamına gelmektedir. 

Haberin, bilginin ve belgenin toplanması istihbaratın üretilebilmesi için yeterli gibi gözükse de aslında değildir. Elde edilen kaynağın sitemli bir şekilde işlenmesi gereklidir. Kaynak doğru bir şekilde değerlendirilmediğinde yanıltıcı sonuçlara yol açabilir. 

Önceden meydana gelmiş veya meydana gelebilecek bir olay hakkında toplanan ham bilgi tasnif, kıymetlendirme, yorum ve yayım aşamalarından geçirilerek değerlendirilmelidir. 

Yapılan işlemlerin sıralı ve eksiksiz olmalıdır. İlk basamakta “tasnif” yer alır. Tasnif basamağında benzer bilgiler bir araya getirilir daha sonra “kıymetlendirme” yapılır. Yani haberin istihbarat değerinin, haberin alındığı kaynağın güvenilirliğinin ve haberin doğruluk derecesinin saptanması gereklidir.3. basamakta bir “yorum” yapılır. Yorum mevcut bilgilere dayanılarak olayların, gelişmelerin vb. durumların anlamını ve önemini ortaya koyma işlemidir. 

Son olarak ise üretilen istihbarat ihtiyacı olan kurumlara gerekli zamanda ulaştırılır. 

Devletler için bağımsızlıklarını, güvenliklerini, ülkelerin bütünlüğünü, anayasal düzenini ve milli güçlerini meydana getiren unsurlarına karşı içten ve dıştan gelecek mevcut ve muhtemel tehditler hakkında bilgi toplamak ve istihbarat oluşturmak vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. 

Tüm bunları yapabilmek için de istihbaratı elde etmeye yarayacak araçlara gereksinim vardır. 

Gelişen teknoloji doğası gereği istihbarat araçlarını da etkilemiş ve geliştirmiştir. Şimdi ise istihbarat teknolojisine ait araçlara bir göz atalım. 

1) JAMMER'LAR 

Jammer nedir? 
Sinyal kesici (sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu), bir alıcı-verici sistemde aradaki iletişim ortamını bozmaya yarayan elektronik cihaza denir. Jammer ne için kullanılır? 
-Topluluk içinde kişilerin yüksek sesle müzik dinlemesini engellemek
-Sinema konser tiyatro gibi cep telefonlarının kullanımının uygun olduğu ortamlarda düzeni sağlamak için
-Uzaktan kumandalı aletlerin engellenmesi
-Uzaktan kumandalı bombaların erken tetiklenmesi ya da engellenmesi
-Binanın dışında kullanılarak elektronik kalkan olarak kullanılması
-Güvenlik kameralarının engellenmesi
-Polis hız dedöktürünü engelleme
-Askeri ya da sivil radarları engelleme
-Mikrofonları engelleme


2) DİNLEME CİHAZLARI 


Günümüzde uzaktan her türlü dinlemelerin yapılabildiği (ortam, duvar, kızılötesi, gsm vb.) gibi her türlü teknolojik araç ve gereçten tutun; ev, iş yeri, özel eşyalarınıza kadar konumlandırılmaktadır. 

a) Gsm Bazlı Ortam Dinleme: 

Resim de gördüğünüz tür cihazlar Gsm Bazlı Dinleme Cihazlarıdır. b) Lazerli Dinleme: 


Lazerli ortam dinlemeleri, profesyonel kişi ya da kişilerce uygulanabilir olmakla birlikte, kullanım oranı oldukça yüksektir. Ortamda bulunan camları hedef alan bu tür cihazlar 200 - 300 metre mesafeden noktasal ses dinleme imkanı veren profesyonel dinleme cihazlarıdır. 20 inçlik diameteri ile uzun mesafede kaliteli sonuç alabilen ve 3 bant eşitleyici ile farklı ses frekanslarını ayarlayabilen, harici cihazlara bağlantı sayesinde kayıt yapabilme özelliği ile tam profesyonel dinleme sağlamaktadır. Ayrıca tripod ayak kullanılarak uzaktan ses alma hassasiyeti mükemmel sonuçlar çıkarmaktadır. 

c) Çanaklı Dinleme: 


Çanak antenli dinleme sisteminin çalışma prensibi uydu antenleri ile aynı. Cihazın çanağı dinlenmek istenen kişinin bulunduğu yöne doğru çevriliyor. özellikle açık alanlarda iki üç kişinin aralarında yaptığı konuşmaları dinlemek için ideal. Çanak, 100 metre uzaktaki konuşmalardan havaya yayılan ses dalgalarını alıyor. Cihazın iç bükey (parabolik) bölümü tarafından bir noktada toplanıyor. Ve tam o naktada bulunan mikrofon ses dalgalarını kaydediyor. Cihaz modifiye edildiğinde cam arkasındaki konuşmaları da rahatlıkla dinleyip kayıt altına alabiliyor. 

c) Böcek Yerleştirme: 

Böcek olarak adlandırılan cihaz gerçekte bir radyo vericisidir. Kullanım amacı bir ortamı gizlice dinlemektir. Ancak normal radyo vericilerinden farklı olarak olabildiğince küçüktür ve üzerinde bir mikrofon bulundurur. Bulunduğu ortamdaki sesleri yakındaki dinleme istasyonuna gönderir. Enerjisini üzerindeki pilden sağlar. Bazen sabit telefon ya da bilgisayar gibi elektrikle çalışan bir aletin içine monte edilirse enerjisini buradan da sağlayabilir. Eğer pil kullanılacaksa uzun süre dayanması için çinko-hava pili kullanılır.Bazen de bulunmasını zorlaştırmak için verici kapalı durumda tutulur ve uzaktan bir kumanda ile yayın başlatılır. Bu durumda böceğin üzerinde bir de alıcı bulunmalıdır. Uzaktan kumanda ile böcek kapatıldığında mikrofondan aldığı sesleri yaymayı durdurur, Yani verici kapatılır. Böyle durumlarda pil olarak çinko - hava yakıt hücresi yerine lityum pil kullanılması daha uygundur. Artık sadece alıcısı açma komutunu beklemek üzere dinlemededir. Yayın yapmayan, sadece dinlemede olan bir böceğin ise spektrum analizörü gibi cihazlarla tespit edilmesi neredeyse imkânsızdır.Böceklerde yayın frekansı olarak yoğun olarak kullanılmayan frekanslar tercih edilir. Örneğin FM bandının hemen yanındaki (88 Mhz altı ve 108 Mhz üstü) frekanslar kullanılır. Bu yüzden böcek ararken spektrumda özellikle bu bölgelere dikkat edilmelidir. Aksi halde FM radyo istasyonlarının işaretleri ile karıştırıp böcek farkedilmeyebilir.Bu tür cihazların yerleştirilmesi ve kullanılması kanunlarımıza göre herhangi bir tereddüde yer olmayacak kesinlikte suçtur. Dinleme: 

Günümüzde Akıllı telefonlara casus yazılımlar yükleyerek dinleme yapmakta mümkün hale gelmiştir. Yazılım yüklü olduğu telefonda tüm etkinlikleri (Mesaj çekme, mail atma,Facebook Hesapları,Skype, Viver, WhatsApp V.s) takip profesyonel olarak internete bağlı herhangi bir bilgisayardan ve kendi cep telefonunuz üzerinden takip edebilir.Casus telefon programlarının yüklendiği telefonda her hangi bir şekilde normal bir kullanıcının bulması,silmesi veya tespit etmesi imkansızdır.Yazılımlar gizli olarak telefon sisteminin en arka kısmında çalışmaktadır.Dinleme Programının yüklü olduğu telefon kendi teknik servisinden format atılması durumunda bile çalışmaya devam eder.Kısaca Telefon Dinleme Programları ile hedeflenmiş herhangi bir cep telefonunda gerçekleşen tüm aktif hareketleri takip edebilirsiniz. 3)TAKİP CİHAZLARI 

Gerçek zamanlı araç takip sistemi: 

Araç Takip Sistemi; sahadaki araçları 7 gün 24 saat takip eden, nerede olduklarını, nereye gittiklerini, hızlarını, ne kadar süre çalıştıklarını ve daha birçok bilgiyi anında gösteren sistemdir. Sistem, araçlara monte edilen mobil veri cihazlarının, GPS uydularından aldıkları konum bilgilerini, bağlı algılayıcılardan gelen sıcaklık ve benzeri telemetrik bilgileri GSM/GPRS şebekesi üzerinden kontrol ve haberleşme merkezlerine aktarması üzerine çalışır. Gelen bilgiler özel yazılımlar sayesinde derlenir ve sunucular üzerindeki veri bankasına kaydedilir. Kullanıcılar, araç takip ve filo yönetim yazılımları sayesinde araçlarını çevrimiçi ya da geçmişe yönelik olarak izleyebilir, araçlardan gelen bilgileri görebilir, araçların alarm ve program durumlarını değiştirebilirler. GPS teknolojisi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Mobil telefonlar da dâhil olmak üzere, GPS teknolojisi ile çalışan bütün cihazlar aynı teknolojiden faydalanmaktadır. Gizli takip için casus ayakkabı: - Yukarıda bahsettiğim akıllı telefonlara yüklenen casus yazılımlarım gps özelliği sayesinde de takip yapmak mümkündür. 4) GİZLİ KAMERALAR 

İstihbaratta sıkça kullanılan bir yöntem olan gizli kameraların günlük hayatta kullandığımız birçok ürüne yerleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Aşağıda örneklerde; araba anahtarlığı,saat,peçetelik,kalem,şeker kutusu ve tıraş makinası vardır. 5) VİDEOWALL 


Videowall ile birçok uygulama (Canlı izleme, kayıt izleme, e-harita vb.), çoklu ekran ortamında merkezde ve tek ekran üzerinde kolayca takip edilebilir. Özellikle video analiz uygulamaları ile potansiyel bir olayı daha önceden algılayıp müdahale etme zamanını kısaltmak mümkündür. Güvenlik Sistemleri’nin 7x24 sürekli olarak izlenmesi gerekebilir. Bu ihtiyaca yanıt verebilmek için LCD/LED VideoWall uygulamalar geliştirilmiştir. Büyük ekranlar, yüksek çözünürlük, yüksek ışık gücü, parlaklık ve kontrast gereksinimleri ile projeksiyon cihazlarından LCD VideoWall’lara kadar yol almıştır. VideoWall çok geniş kullanım alanına sahiptir. Askeri kontrol merkezleri, AVM Güvenlik Sistemleri, Otel Kamera Sistemleri, Rezidans, Toplu Konut güvenlik merkezleri, stadyumlar vb. kullanımlarda kaliteli ve efektif görüntüleme sağlamaktadır. 

KAYNAKÇA 

1- http://cilkin.blogcu.com/istihbarat-nedir/4022517 
2- http://gmkas.com/istihbarat-teknolojileri/ 
3- http://www.anindatepki.com/nedir/jammer-nedir-nasil-sinyal-bozar-bogar-sinyal-karistirir-sinyali-keser/
4- https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6cek_(cihaz) 
5- http://www.casusgizlikamera.com/ 
6- http://www.karel.com.tr/blog/videowall-nedir-cesitleri-ve-guvenlik-sistemlerinde-kullanimi 
7- https://www.google.com.tr/search?q=jammer+nedir&espv=2&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjVldj8
pM7RAhWD6xoKHb_MBIsQ_AUIBigB#imgrc=aTl
 
8- http://www.kurumsalguvenlik.org/ortam-dinleme-nasil-yapilir.html 
9- http://www.telepati.com.tr/izbirakanlar/aractakip167.htm 

Ömriye Yılmaz

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi